Hírek, interjúk 1980 és 2008 között
Fiatal koromban rajongtam a versekért. Több irodalmi műsort állítottam össze neves előadóművészek – mint Jancsó Adrienn, Nagy Attila és mások – számára. A legnagyobb sikert a Bartók-centenáriumra készült Concerto című színházi előadás aratta.
Az 1990-es évek végén az akkor alapított Neumann-ház komoly médaafigyelmet váltott ki. Abban az időben a kulturális örökség digitalizálása is újdonságszámba ment, akárcsak a televízió- és rádióműsorok megőrzésére és szolgáltatására hivatott Nemzeti Audiovizuális Archívum, és különösen nagy figyelem övezte az élő kortárs írók, költők életművét ingyenesen hozzáférhetővé tevő Digitális Irodalmi Akadémia megalakulását és az online elérés biztosítását.
Mindennek köszönhetően számtalan interjú, beszámoló készült. A sajtóban megjelentek közül megkerestem néhány érdekesebb cikket, közülük látható egy kis csokor ebben a menüpontban.
Concerto – Variációk férfihangra és zongorára
Bartók Béla születésének centenáriumára állítottam össze egy egész estés színházi előadás tervét, amelyben magyar költők verseit egy színész, Bartók műveit egy zongoraművész adja elő. A műsor tervét örömmel fogadta a Radnóti Színház igazgatója, Keres Emil – olyannyira, hogy ő lett a műsorban a „férfihang”. Az előadás, amely ifjabb Bartók Béla jóváhagyását is megkapta, nagy sikert aratott Magyarországon és számos külföldi helyszínen. A kritikák a műsor újszerűségét, az élőzene és a versmondás egymásra találását méltatták.
A Neumann-házról, a Digitális Irodalmi Akadémiáról és más szakmai kérdésekről
1997 novemberében kezdte működését a Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ, vagyis a Neumann-ház, amelynek feladatkörét a könyvtárak működését szabályozó ágazati törvény határozta meg. Egy kormányhatározat a Dísz téren romokban álló egykori honvéd főparancsnokság épületének felújítását írta elő a Neumann-ház számára.
A digitális könyvtár virtuális gyűjteményének kialakítása 1998 elején kezdődött, az online szolgáltatás ’98 végén indult el. A Neumann-ház honlapján elérhetővé váltak magyar szép- és szakirodalmi művek, kritikai kiadások, és – ahogy egy könyvtárhoz illik – a magyar interneten elérhető tartalom katalógusa.
A saját gyűjtemény kialakítása mellett hatalmas kihívás volt az újonnan induló Digitális Irodalmi Akadémia online szolgáltatásának megtervezése, a hardver- és szoftverháttér biztosítása, továbbá a szolgáltatásmenedzsmenttel járó feladatok ellátása.
A közhasznú társasági formában működő Neumann-ház 2004-ben tulajdonost váltott. Az új tulajdonos a saját jelöltjét kívánta a társaság igazgatói posztján látni, így számomra véget ért egy szép szakmai feladat.
Az alábbi gyűjtés csak egy kis ízelítő a korabeli sajtócikkekből.
Fotókiállítások, fotópályázatok
2004 után újra kellett építenem a saját életemet: üres lett a fészekalja, majd meglehetősen hirtelen kerültem ki a korábban hosszútávfutásnak képzelt munkakörömből, a szívvel-lélekkel végzett feladataim tömkelegéből. Találnom kellett valamilyen érdekes, a szabaddá vált „vegyértékeimet” lekötő elfoglaltságot – és ez a természetfotózás lett. A nulláról indulva elkezdtem intenzíven tanulni, eleinte tanfolyamokon, majd egyre inkább az újonnan megismert, kiváló fotós barátoktól. A hivatali és az egyetemi feladataim mellett azonban kevés idő maradt a fotózásra, de így is sok szép emléket őrzök a közös fotós túrákról, a Bördtomátó Baráti Kör és a Nimród fotóklub programjairól. Eleinte beküldtem néhány képet a természetfotós pályázatokra, néhány díjat is kaptam, de ezzel régen felhagytam, mert sokkal jobban érdekelnek a többiek felvételei, mint a sajátjaim.
Ősmasszívum peremén – Kovács katáng Ferenc tankái Tószegi Zsuzsanna fotóihoz – vers-kép párok kiállítása 2022. április 29-től augusztus 20-ig
Kovács katáng Ferenc különleges kéréssel keresett meg 2021-ben. Költői munkássága egyik fejezetében a japán költészeti kultúra csúcsát jelentő tankákat írt, és úgy gondolta, norvégiai tájképekhez jól illenének a kötött formátumú, rövid versek. Boldogan tettem eleget a költő felkérésének, amely nemcsak rendkívül megtisztelő, de egyben roppant inspiráló volt.
A kiállításon szereplő fekete-fehér norvégiai fotókhoz a Kovács katáng Ferenc által írt versek, illetve a két kiállító rövid bemutatása.
A Napútonline április 8-án közölt egy előzetest a készülő kiállításról.
Bendzsel Miklós „Norvég albatrosz és sújtólég” című megnyitóját az Új Nautilus közölte 2022. május 3-án.
Tallián Mariann az Irodalmi Jelen honlapján számolt be a kiállításról 2022. május 8-án.
Alaszkában, az atabaszkok földjén – 2013. június 7-től augusztus 20-ig
A kiállításon a 2012 nyarán Alaszkában készült harminc fotómat állítottam ki. Itt Bendzsel Miklós: Ajánlás Tószegi Zsuzsanna Alaszkájához című megnyitó beszéde mellett a kiállítás meghívóját mutatom be.
Élmény! Minden tekintetben. Fotópályázat a MÜPA 5. születésnapja alkalmából – 2010
A Művészetek Palotája az 5. születésnapja alkalmából fotópályázatot hirdetett. A beérkezett három és félezer pályamunkából a Korniss Péter által vezetett zsűri száznál is többet tartott arra érdemesnek, hogy megrendezett kiállításon a több mint egy hónapon át a közönség számára is látható legyen.
A kiállított fotómat az akkor tanult „multiexpo” technikával készítettem a csillagos égbolt alatt úszó, hatalmas hajótestet imitáló épületbelsőről.
Földközelben – 2009. november 10-től november 30-ig
A fotózást 2007-ben kezdtem, két évvel később volt az első önálló kiállításom, amelyet Bendzsel Miklós nyitott meg: Kaleidoszkóp a zsivajgó természetről. Nyitó gondolatok Tószegi Zsuzsanna fotótárlata elé. Mellékelem a kárpáti sáfrányt ábrázoló meghívót is.
A világban élő román és magyar fotóművészek harmadik nemzetközi fotószalonja – 2009
Három benevezett képem közül az egyik első díjas lett, a másikra ezüstérmet kaptam, a harmadikat kiállításra méltónak találták. Ráadásul ez utóbbi szerepel a kiállítási katalógus címoldalán, az ezüstérmes kép pedig a kiállítási meghívót díszíti.
Részletek a pályázati kiírásból: A nagyváradi Fotográfusok Tavirózsa Klubja és a nagyváradi Euro Foto-Art Szövetség megszervezi a Világban Élő Román és Magyar Fotóművészek Nemzetközi Szalonját, melynek kitüntetett védnökei: Traian Basescu, Románia elnöke és Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke. A Román és Magyar Kultúra hetén belül a Nemzetközi Fotószalont a Romániai Fotóművészek Szövetsége, a Magyar Fotóművészek Szövetsége a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal, a budapesti Román Kulturális Intézet és a bukaresti Magyar Köztársaság Kulturális Központja védnökségével rendezik meg.
A világban élő román és magyar fotóművészek méltósággal és kölcsönös tisztelettel kívánják megünnepelni a Román Kultúra (január 15.) és a Magyar Kultúra (január 22.) napját. A kiállítás szerepel a 2009. évi Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, amelynek Románia lesz a díszvendége.
Szakmai elismerések
Hosszú pályafutásom során több díjban, jutalomban részesültem. Külön öröm számomra, hogy főként szakmai szervezetek részéről ért a megtiszteltetés.
KERESZTURY-DÍJ – 1994
Keresztury Dezső akadémikus, aki 1950-től nyugdíjba vonulásáig a nemzeti könyvtárban dolgozott, 1977-ben háromszázezer forint összeggel díjat alapított, melynek célja a könyvtár főállású munkatársai tudományos munkásságának ösztönzése és anyagi elismerése. A díjat évente ítéli oda az Országos Széchényi Könyvtár erre felkért bíráló bizottsága. A díjra a munkaköri feladatokon túlmenő tudományos teljesítményekkel lehet pályázni.
1994-ben Keresztury-díjat kaptam „A képi információ” című disszertációmra, amely a MEK honlapjáról letölthető.
KALMÁR LÁSZLÓ-DÍJ – 2000
Kalmár Lászlót Magyarországon a kibernetikai tudományok atyjaként tartják számon.
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság második legnagyobb kitüntetése — amelyet 1976 óta évente egyszer adományoz — Kalmár Lászlóról, a Szegedi Tudományegyetem professzoráról kapta a nevét. A díjat a számítástudomány gyakorlati alkalmazásában élenjáró szakértők kapják.
2000-ben a digitális kultúra terjesztéséért Drótos Lászlóval, Dr. Kokas Károllyal és Moldován Istvánnak megosztott Kalmár László-díjban részesültünk.
SZÉCHÉNYI FERENC-DÍJ – 2002
A nemzeti kulturális örökség minisztere a Széchényi Ferenc-díjat évente adományozta azoknak a közgyűjteményi szakterületen dolgozó szakembereknek, akik magas színvonalú elméleti és gyakorlati tevékenységükkel, új módszerek kidolgozásával és azok alkalmazásával szolgálták a szakmát és azon keresztül a magyar kultúrát.
2002. augusztus 20-a alkalmából a Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ igazgatójaként Széchényi Ferenc-díjat kaptam.
ÉLETMŰDÍJ – 2007
Elismerésünket fejezzük ki Dr. Tószegi Zsuzsannának, aki az eFestival 2007 ÉLETMŰDÍJÁT nyerte a hazai digitális könyvtárkultúra fejlesztéséért és terjesztéséért.
Dr. Tószegi Zsuzsanna megalapítója a digitális dokumentum előállítás és megőrzés módszertani feladatai ellátó Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központnak. Nemzetközi szinten is kimagasló elismerést nyert a közreműködésével 1998-ban létrehozott Digitális Irodalmi Akadémia. A Digitális Irodalmi Akadémia program célja, hogy hozzájáruljon a magyar szépírók legjobbjainak alkotói szabadságát biztosító méltó feltételek megteremtéséhez, és műveiket elérhetővé tegye az interneten.
Személyéhez fűződik a digitális könyvtári használatot támogató számos sikeres program és honlap – például a gyerekeknek készült Olvasni jó! és a régi diafilmeket feldolgozó Diafilmmúzeum (jelenleg itt érthető el) megvalósítása is. Tudását a felsőoktatásban tanárként is hasznosítja.
KAPOSVÁRI EGYETEM KARI DÍJ – 2015
A 2015. június 20-án tartott évzáró ünnepségen komoly elismerésben részesültem.
"A Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar Kari díját az oktatói tagozatban idén Dr. Tószegi Zsuzsanna egyetemi docens veheti át. A Pedagógiai Kar díszoklevelével ismerjük el a könyvtártudomány területén, valamint az informatikus könyvtáros szakon meghatározó szakmaisággal végzett, elhivatott munkáját."
KAZINCZY LÁSZLÓ-JUTALOM - 2021
A Bendzsel Miklós felajánlása alapján a Tudományos Újságírók Klubja által 2021-ben meghirdetett, kiemelkedő tudományos és technológiai, intézményi és személyes teljesítményeket méltató írásművek pályázatán Dr. Tószegi Zsuzsanna, a „Wartha Vince, a műegyetemi oktatás megteremtésének zászlóvivője” című tanulmány szerzője részesül a 2021. évi Kazinczy László-jutalomban.
HUNGARNET-DÍJ – 2021
A HUNGARNET Egyesület a 2006. évi közgyűlés határozatának megfelelően díjat alapított a hálózat műszaki fejlesztésében vagy a tartalomszolgáltatásban, illetve e két terület menedzsmentje terén kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakemberek érdemeinek elismerésére. Minden évben két díjat osztanak ki.
A 2021-ben a díjátadón elhangzott laudáció szövege.